تبلیغات
مدیریت دبستان پسرانه اندیشه ( محمد علی شرف دین ) - تکنولوژی را حذف کنیم یا مدیریت ؟
 
مدیریت دبستان پسرانه اندیشه ( محمد علی شرف دین )
بنیاد فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام
درباره وبلاگ


محمد علی شرف دین هستم . کارشناس علوم تربیتی ،بابیش ازسی سال سابقه ی مدیریت ،درحال حاضرمدیریت دبستان پسرانه امام محمد یاقر علیه السلام ( اندیشه ) اصفهان را به عهده دارم . این وبلاگ به منظور ارتباط با خانواده بزرگ اندیشه ایجاد شده ،وتلاش براین است که ازمقالات،نوشته هاولینک های معتبرومتناسب با سئوالات شماوروندآموزشی مدرسه ارائه گردد.امیدست باهمکاری شماعزیزان قدمی درحهت رشدوشکوفائی فرزندانمان برداشته شود. منتظر نظرات و پیشنهادات ارزشمندشماعزیزان هستم


مدیر وبلاگ : محمد علی شرف دین
نظرسنجی
با گذشت 6 ماه از سال تحصیلی 91-1390 ، نظر خود را در مورد تعطیلی روز پنجشنبه اعلام نمایید.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 چگونه استفاده كودكان از كامپیوتر را كنترل كنیم؟
 
 از این پس با سـری مقالاتـی در خصوص نحوه فرهنگ سازی و آموزش كامپیوتر به كودكان و نـوجوانـان و ارائه راه كارهایـی كارآمد در این خصوص به والدین و مدرسـان این گروه سنی، راه را برای استوار كردن زیرساخت‌های جامعه فردا كه جز در نسـل كـودك و نوجـوان امروز نمی‌توان به دنبال آن گشت، هموار سـاخته و پاسخگوی سوالات بیشمار خوانندگان در این مورد باشیم
این سری مقـالات به صـورت پیوسته و گام به گام شمـا را یـاری می‌كنند تا كودكان مخاطب خود را در استفاده صحیح از كامپیوتر هدایت نمـوده و آنان را بـا جدیدتـرین متـد آموزشـی كاربـری كامپیوتر .آشنا سازید
زندگی در عصر مدرن از بزرگ‌ترین آمال بشر از گذشته تا كنون بوده؛ به صورتی كه تمامی تلاش خود را صرف دستیابی به این هدف كرده است. اخیراً هم مسئله بحـران مدرنیته بحث داغـی را به وجود آورده كه البته تمامی زوایای آن صرفاً خلاصه شده در نتایج تخریبی نیست، 
.فقدان اطلاعات كافی در كنترل این بحران و استفاده صحیح از مشتقات آن است
یكـی از بـا اهمیت‌تــرین ایـن مـوارد، شیفتـگـی و آسیـب‌پذیری بسیار كودكان و نوجوانان نسبت به تكنولوژی عصر حاضر به‌خصوص كامپیوتـر است و در این زمینه، پـر ارزش‌تـرین
 
 مورد، چگونگی كنترل این اشتیاق و هدایت آن به سمت شكوفایی استعدادها و
 
.خلاقیت كودكان و نه استفاده نا صحیح از رایانه است
 
با این اوصاف باید از خـود بپرسیم كه آیا برای مدیریت ایـن بحـران و سـوق آن به سـوی هـدف ذكـر شده چاره‌ای اندیشیده‌ایم؟
 
برای دسترسی به ادامه مقاله روی ادامه مطلب کلیک کنید

 

با طرح ایـن سوال می‌توان دو شاخه را در موازات یكدیگر بررسی كرد كه یكی كنترل استفاده كودكان از كامپیوتـر و دیگـری بـرنامه‌ریـزی در آمـوزش صحیح آنهاست !
در این مقاله راه‌كاری برای اولین مورد بیان می‌شود و در مقالات آتی به روش‌های نوین آموزش كامپیوتر مختص به كودكان و نوجوانان با كلیه جزئیات آنها خواهیم پرداخت.
برای شروع كار تنها كافی است از طریقی، زمان و نحوه استفاده كودك از كامپیوتر را تحت نظر داشت و سپس برنامه زمان‌های مجـاز استفاده از كامپیوتر و موارد مصرف آن‌ را به وی گوشزد كرد. بهترین وسیله برای انجام این كار نرم افزاری تحت عنـوان Child Control ۲۰۰۶ محصـول شركت Salfeld است كه كنتـرل والدین بر كودك خود را در زمینه فوق‌الذكر به شیوه‌ای ساده و مناسب امكان پذیر می‌كند.
این نرم افزار به شما كمك می‌كند تا استفاده از كامپیوتر توسط كاربران به ویژه كودكانتان را تحت كنترل داشته باشید و یكی از ویژگی ‌های منحصر به فرد آن، تهیه گزارش از مدت كاركرد روزانه كامپیوتر است. همچنین با تنظیم این برنامه می‌توانید تعیین كنید كه كودك شما دقیقاً چه روزها و ساعاتی و به چه مدت حق استفاده از كامپیوتر را دارد بدین ترتیب كه تا قبل از آنكه این مدت به پایان برسد، برنامه پیغامی مبنی بر اتمام مهلت و خاموش شدن كامپیوتر را به كاربر نمایش دهد.
موارد ذكر شده تنها گوشه‌ای از قابلیت‌های این نرم افزار است، حال بیایید نگاهی دقیق‌تر داشته باشیم به ویژگی‌ها و قابلیت‌های بخش‌های مختلف نرم‌افزار كه تحت عناوین زیر مشخص می‌شوند:
▪ Time Limits:
در این بخش می‌توان زمان دسترسی كاربر به كامپیوتر و همینطور اینترنت را در روزها، هفته‌ها و یا ماه‌های مشخصی محدود كرد. مثلاً می‌تـوان مشخص كرد كه كودك هــر روز چنـد ســاعت مجـــاز بـه استفـاده از اینتـرنت است و یـا چـه روز‌هایـی از هفته حـق استفـاده از كامپیوتـر خود را دارد.
▪ Programs:
حتی می‌توانید مشخص كنید كه او اجازه اجرای كدام یك از برنامه‌ها و یا بازی‌های موجود در كامپیوتر را در چه زمان‌هایی داراست.
▪ System/Security:
در این قسمت تعییـن می‌كنید كـه چـه بخش‌هایی از سیستـم عامـل در دسترس كودك قرار گرفته و چه بخش‌هایـی از دید او مخفی باشند، مثلاً حق پاك كردن فایل‌ها و یا تغییر آنها را نداشته باشد.
▪ Internet:
این بخش مخصوص فیلتـرینـگ اینترنت است به صورتی كه می‌توان در آن لغات نامناسب را انتخاب و مشخص كرد كه اگر وب سایت باز شده توسط كودك شامل یكی از این لغات بود، وب سایت بسته شده و یا به وب سایت دیگر منتقل شود.
▪ Folder Lock:
پوشه‌هایـی را كه مخصوص خـودتـان است و نمی‌خـواهید كه كودك یـا كاربـران دیگر آنها را مشاهده و یا دستكاری كنند، در لیست این قسمت اضافه كنید.
Log Files: هنگامی كه می‌خواهید از زمان و چگونگی استفاده كودكتان از كامپیوتر مطلع شوید، تنها كافی است به این قسمت مراجعه كرده و جزئیات آن را با تاریخ درج شده مشاهده كنید.
E-Mail: با انجام تنظیمات این بخش اگر قصد مسافرت و یا ترك منزل را داشتید می‌توانید از طریق پست الكترونیكی گزارش فعالیت كامپیوتر را مانند مورد قبل دریافت كنید كه ارسال آن توسط برنامه به محض اتصال به اینترنت و از طریق آدرس پست الكترونیكی كه به آن معرفی می‌كنید، انجام خواهد شد.
▪ Setting:
این بخش مخصوص تنظیمات كلی نرم افزار است كه امكانات بسیاری را نیز در دسترس شما قرار خواهد داد.
مشخصات نرم افزار و سخت افزار مورد نیاز جهت اجرای این برنامه به شرح زیر است:
- قابل اجرا بر روی كلیه نسخه‌های ویندوز موجود به جز ویندوز ویستا
- حداقل پردازنده پنتیوم ۲ با سرعت ۲۶۶ مگاهرتز
- حداقل حافظه ۶۴ مگابایت
- حداقل ابعاد صفحه نمایش ۸۰۰ در ۶۰۰ پیكسل
این برنامه علاوه بر مزایای فوق، حالت ویزارد را به عنوان رابطی قوی میان برنامه و كاربر در نظر گرفته تا كاربر بتواند بدون هیچ گونه اطلاعات فنی، تنظیمات گفته شده را انجام دهد. ضمناً دسترسی به تنظمیات برنامه تنها با وارد كردن رمز عبور برای مدیر نرم افزار امكان پذیر است و می‌توان اطمینان داشت كه جایی برای تقلب وجود ندارد!!
جـهـت كسـب اطـلاعـات بیشتـر می‌تـوانید بـه آدرس ایـنتـرنتی
www.salfeld.com مراجعه فرمائید.


نقل از سایت ایران سلامت


نوع مطلب : دنیای تکنولوژی، 
برچسب ها :

       نظرات
چهارشنبه 9 فروردین 1391
محمد علی شرف دین